Jak działa ekran dotykowy?

No, jak to, jak działa? To przecież... czary:) A tak serio – serio? To zależy.

Faktem jest, że komunikowanie się z urządzeniem za pomocą klawiatury i myszki przechodzi powoli do przysłowiowego lamusa. Oczywiście, są ludzie, których praca opiera się o klikanie w klawisze i oni prawdopodobnie jeszcze długo pozostaną przy tej technologii (podobnie, jak przy swoich kraciastych koszulach i okularach a'la młody Bill Gates). Zdecydowana większość ludzkości przechodzi jednak w szybkim tempie od klawiatur i myszek w stronę ekranów dotykowych, i trudno się temu dziwić. Taka interakcja z urządzeniem jest zdecydowanie łatwiejsza, przyjemniejsza i bardziej intuicyjna, i to nawet dla zupełnie młodych użytkowników (nawet tych korzystających jeszcze z nocniczka).

W ekranach dotykowych system musi w jakiś sposób rozpoznać miejsce dotknięcia i przesłać tą informację do tak zwanej jednostki sterującej urządzenia. Ona z kolei musi zaczaić o co chodzi, porównując tą informację z zaprogramowanym danymi. Jeśli obie wartości się zgadzają, jednostka uruchamia odpowiednią funkcję. Proste? W takim razie dodajmy jeszcze, że coraz bardziej popularna jest technologia multi-touch, umożliwiająca rozpoznawanie kilku (nawet kilkudziesięciu) takich informacji jednocześnie.

No tak, wszystko pięknie – ale jak dokładnie urządzenie rozpoznaje nasz dotyk? Mamy tu do wyboru dwie główne, nieco odmienne od siebie technologie. Główna różnica polega na tym, że urządzenie może rozpoznawać nasz paluch na podstawie zmiany pojemności lub zmiany oporu elektrycznego. W pierwszym przypadku ekran wykonany jest z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi umieszczone zostały czujniki rejestrujące zmianę pojemności elektrycznej, wywołaną dotykiem. Natomiast ekrany wykorzystujące zmiany oporu, zwane też ekranami rezystancyjnymi, wykorzystują zmianę oporu, wywołaną zetknięciem dwóch warstw przewodzących. Powstające wskutek tego napięcie elektryczne stanowi analogowy odpowiednik miejsca dotknięcia, który zamieniany jest na sygnał cyfrowy i wysyłany do jednostki sterującej.

Tyle, jeśli chodzi o rozwiązania standardowe. Poza nimi istnieje jeszcze kilka innych możliwości interakcji z ekranem, opartych na zjawiskach akustycznych, optycznych lub ultradźwiękach.

Ekrany dotykowe optyczne wykonane są na przykład ze szkła, w którego brzegach umieszczone są diody emitujące światło podczerwone, a naprzeciwko nich – czujniki reagujące na podczerwień. Dotknięcie ekranu blokuje przesyłu podczerwieni i ta informacja rejestrowana jest przez kontroler i przesyłana do jednostki sterującej.

Powierzchnia ekranów dotykowych akustycznych wykonana jest ze szkła, w którym zatopione zostały cztery przetworniki piezoelektryczne, które przetwarzają na sygnał cyfrowy zaburzenia fali dźwiękowej, wywołane dotknięciem. W przypadku ekranów ultradźwiękowych mamy do czynienia z podobnym systemem, jednak zawierającym przetworniki sygnałów ultradźwiękowych. I znów, dotknięcie zakłóca falę ultradźwiękową, co jest rejestrowane, przetwarzane na sygnał cyfrowy i uprzejmie wysyłane do mózgu urządzenia.

Powiązane artykuły

Partner strony

Cokolwiek planujesz zrobić  z wykorzystaniem dotykowych nowoczesnych technologii multimedialnych, z Videofoniką zrobisz to LEPIEJ !

  • ekrany dotykowe
  • monitory dotykowe
  • nakładki dotykowe
  • ściany interaktywne
  • stoły dotykowe